CSC Șelimbăr ratează șansa primei victorii în play-off. A condus de două ori FK Miercurea Ciuc, dar harghitenii au egalat de fiecare dată, a doua oară dintr-un penalty contestat

Marius ANGHEL 24 Apr. 2024, 19:01 Liga 2

A doua etapă intermediară programată în această ediție a play-off-ului Ligii 2 a debutat miercuri, 24 aprilie, la Cisnădie. Stadionul Măgura a găzduit întâlnirea dintre CSC Șelimbăr, clasată pe locul 3, și FK Miercurea Ciuc, echipă aflată pe poziția a 5-a, cu șase puncte mai puțin. Rezultatul final a fost unul de egalitate, scor 2-2, pentru prima dată în confruntările directe dintre cele două porții, acum a șaptea oară.

• Etapa a 6-a a play-off-ului, prima a returului, mai are astăzi, de la ora 19:00, un meci programat, CS Mioveni – Unirea Slobozia, iar al treilea, ultimul, are loc mâine, joi, de la ora 19:00, între Gloria Buzău și Corvinul Hunedoara.

Două goluri în două minute în meciul prima repriză a meciului de la Cisnădie. Balogh putea fi eliminat înainte de pauză

CSC Șelimbăr, cu doar un gol marcat în precedentele cinci jocuri din play-off, a deschis scorul rapid de această dată. George Monea a punctat în minutul 5 cu un șut-bombă direct sub transversală, la colțul scurt. Bucuria gazdelor nu a ținut însă mult, fiindcă, peste două minute, Bence Pinter (7) a păcălit ”zidul” și portarul dintr-o lovitură liberă de la circa 23 de metri central. A bătut pe sub jucătorii aflați în zid și l-a lăsat fără replică pe Roșca.

Monea (14) și Visic (19) i-au dat emoții lui Gyenge, însă insuficient pentru a readuce Șelimbărul în avantaj, iar până la pauză a mai fost notabilă o fază petrecută în minutul 42, în fața asistentului Gabriel Neagu. Balogh, care tocmai primise cartonașul galben, l-a faultat pe Panos, s-a cerut al doilea cartonaș și eliminarea sa, francezul și-a dat jambierul jos pentru a arăta unde a fost lovit, însă arbitrii nu au fost înduplecați. Robert Ilyeș nu a mai riscat cu Balogh și l-a înlocuit la pauză cu Ronai.

După pauză, Tudor Călin (49) i-a dat emoții lui Gyenge cu un șut de la distanță, în timp ce Visic s-a mișcat greoi în careu și a fost blocat in extremis de Kelemen (52). Momentele bune ale jucătorilor lui Claudiu Niculescu au fost în cele din urmă speculate. Pop a centrat din dreapta, iar Stefan Visic (53) a trimis printre Kelemen și Gergely de la circa 7-8 metri ușor lateral dreapta și l-a învins pe Gyenge la colțul lung.

Penalty refuzat Șelimbărului, unul acordat, corect, Ciucului. Gabor Makrai a egalat și i-a interzis victoria echipei lui Claudiu Niculescu

Replica ciucanilor a venit printr-o bară a lui Makrai (60), iar puțin mai târziu spiritele continuu iritate din tribună au contestat două faze fixe dictate corect de arbitru în fața careului Șelimbărului. Niciuna nu a fost finalizată periculos, deși pozițiile au fost aproape de linia de 16 metri.

Gazdele puteau tranșa partida atât în minutul 69, când Moussinga nu a profitat de o pasă cu capul a lui Pop și a tras din 10 metri direct în Gergely, cât și în minutul 73, când Pop l-a servit ideal pe Soare și acesta a șutat direct în portar, tot din 10 metri. Pop (74) a avut și el o minge pe care a trimis-o cu capul direct în brațele lui Gyenge.

În minutul 78 s-a consumat o fază controversată, la care arbitrul nu a dorit să acorde penalty la intervenția lui Gergely asupra lui Soare, una care nu a avut nicio treabă cu mingea, ci doar de a-l pune jos pe tânărul Șelimbărului.

Atmosfera tensionată a continuat și în minutul 81 a izbucnit și mai rău, când Roșca a degajat greșit la Babati, acesta a trimis pentru Jebari, iar atacantul l-a lobat pe goalkeeperul ieșit la întâmpinare și în timp ce mingea pica pe plasă Roșca îl împingea pe maghiar. Arbitrul a acordat de această dată penalty, corect, iar oftica sibienilor a fost atât de mare încă au vrut să iasă de pe teren. Au mers pentru câteva momente la bancă, cât arbitrul să-i acorde cartonașul roșu antrenorului cu portari George Păun.

Gabor Makrai (84) a punctat din penalty și a stabilit scorul care avea să fie și cel final în mintuul 84, chiar dacă în minutul 90+3, după o degajare de amator a lui Alexe, Makrai ar fi putut înscrie din nou, însă, spre norocul gazdelor, a finalizat execrabil din 10 metri și a trimis mult peste.

CSC Șelimbăr revine pe locul 2, FK Miercurea Ciuc se menține pe locul 5

Astfel, partida de la Cisnădie s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, iar CSC Șelimbăr a ratat și în al șaselea meci din play-off ocazia de a câștiga.

Cu 46 de puncte, echipa lui Claudiu Niculescu urcă, cel puțin până mâine, pe locul 2 în clasament, la un punct peste Corvinul, care urmează să joace în deplasare la Gloria Buzău.

FK Miercurea Ciuc rămâne cu 40 de puncte și se menține pe locul 5.

În etapa a 7-a a play-off-ului,

FK Miercurea Ciuc joacă sâmbătă, acasă, de la ora 11:30, cu Unirea Slobozia. CSC Șelimbăr are meci luni, la Hunedoara, de la ora 15:00, cu Corvinul.

CLASAMENT Liga 2 și al golgheterilor

COMENTARIU LIVE:

CSC ȘELIMBĂR – FK MIERCUREA CIUC 2-2

George Monea 5′, Stefan Visic 53′ / Bence Pinter 7′, Gabor Makrai 84′ – penalty

CSC Șelimbăr: Al. Roșca – Gîț, Palmeș, Natea (cpt.), Ct. Alexe – Monea (Schieb 75′), Panos, Tud. Călin, C. Soare (Rotund 90′) – Al. D. Pop (R. Gherman 90′), Visic (Moussinga 63′)
Rezerve neutilizate: Bumbar – Rodri Hernando, Fl. Mitrea, Gab. Deac, Ayine
Antrenor: Claudiu Niculescu

FK Miercurea Ciuc: Gyenge – Gal-Andrezly, Kelemen (cpt.), Gergely, Apro – Vereș, B. Pinter (Jelena 72′) – Bloj (Babati 66′), Jebari, Balogh (Ronai 46′) – Makrai
Rezerve neutilizate: Karacsony – Vita, Al. Ureche, Csuros, Bakoș, J. Nagy
Antrenor: Robert Ilyeș

Stadion: Măgura (Cisnădie – Sibiu). Arbitru central: Eduard Ioniță (Tulcea). Arbitri asistenți: Daniel Vlase (Galaţi) și Gabriel Neagu (Călăraşi). Arbitru de rezervă: Dragoș Nicolae Lunca (Cluj-Napoca). Observator arbitri: Ştefan Szilaghi (Satu Mare). Delegat joc: Mircea Bucur (Târgu Mureş).

♦Min 90+5 Final de joc la Cisnădie. 2-2 scor final între CSC Șelimbăr și FK Meircurea Ciuc. Sibienii ratează și de această dată șansa să câștige în play-off și cu 46 de puncte urcă, cel puțin până mâine, pe locul 2 în clasament. FK Miercurea Ciuc rămâne cu 40 de puncte și se menține pe locul 5.
Min 90+3 Centrare din stânga, pentru nimeni, dar Alexe are o gafă de amator și respinge din lateralul careului mic direct în centru, direct la Makrai, care preia cu dreptul și trage cu stângul din 10 metri, însă o face execrabil, mult peste, dintr-o poziție ideală
Atacantul maghiar Gabor Makrai (27 ani) a reușit al 3-lea său gol pentru FK Miercurea Ciuc, în 25 de meciuri jucate în acest sezon de Liga 2. A mai înscris câte o dată cu CSC Dumbrăvița (1-1) și Progresul Spartac (3-0)
Min 90 + Meciul e prelungit cu patru minute
Min 90 Dublă schimbare la Șelimbăr. Intră Raul Gherman și Raul Rotund și ies Alexandru Pop și Casian Soare. Gherman, adus în iarnă de la Minaur Baia Mare, din Liga 3, debutează la Șelimbăr și în Liga 2
Min 84 2-2 Gabor Makrai bate penalty-ul cu sânge rece, în dreapta sus, și înscrie fără probleme. Roșca, încurajat din tribună, de unde i se scanda numele, a sărit în partea opusă
♦Min 84 ||| Jucătorii gazdă revin repede pe teren, iar arbitrul îi acordă cartonașul galben, pentru proteste, și lui Tudor Călin
♦Min 82 ||| Șelimbărenii sunt ofticați și își cheamă jucătorii la bancă. Aceștia se retrag spre bancă și în același timp arbitrul merge și îi arată direct cartonașul roșu antrenorului cu portari George Păun. Acesta aruncă și cu un obiect între arbitrul de rezervă, ce
Min 81 ||| Alexandru Roșca degajează slab, până la vreo 40 de metri, direct la Babati, care pasează din prima în față pentru Richard Jelena. Jelena scapă singur în careu, în stânga, și îl lobează pe portar. În timp ce mingea se duce și pică pe plasă, Roșca are un gest de curtea școlii și în cădere îl și împinge pe atacantul Ciucului. Evident, arbitrul ia decizia corectă și acordă penalty și cartonaș galben pentru portarul Alexandru Roșca. Roșca se face că nu înțelege de ce s-a dictat penalty, iar spectatorii sunt extrem de revoltați, mai ales că mai devreme arbitrul nu a acordat penalty la intervenția lui Apro asupra lui Soare
Min 80 ||| Arbitrul merge la margine și arată cartonașul galben cuiva de pe banca Șelimbărului. Și acum arbitrul Ioniță este apostrofat pentru faptul că nu a dat penalty
Min 79 Tudor Călin șutează cu dreptul de la 20 de metri ușor lateral stânga, puternic, puțin peste transversală
Min 78 Minge trimisă înalt în atacul Șelimbărului, Pop sare la cap cu doi adversari și deviază în față, Soare urmărește și preia în dreapta la intrarea în careu, iar Gergely îl busculează evident, fără nicio intenție de a juca mingea. Arbitrul lasă jocul să continue, deși a cam fost penalty. Spectatorii îl apostrofează pe arbitrul central
Min 75 Niculescu schimbă și el. Iese George Monea și intră Marvin Schieb
Min 74 Atacul Șelimbărului continuă, se centrează lung din dreapta în careu, Pop se înalță bine în 7-8 metri lateral stânga și pune capul, dar trimite direct în brațele lui Gyenge
Min 73 O nouă mare ocazie pentru Șelimbăr. Pop e lansat în stânga, cu o pasă pe poziție viitoare, atacantul pătrunde în careu și întoarce excelent pentru Soare. Tânărul jucător al Șelimbărului este în poziție excelentă de șut la circa 10 metri central, însă finalizează slab, pe jos, direct în portar
Min 72 Mutare ofensivă pentru Ciuc. Intră Richard Jelena, golgheterul echipei, în locul lui Bence Pinter
Min 69 Ocazie mare pentru Șelimbăr. Monea centrează din dreapta în careu, Pop așază cu capul din stânga în centru, pentru Moussinga, care este nemarcat, avansează și trage din 9-10 metri central direct în blocajul salvator al lui Gergely, repliat excelent
Min 66 Ilyeș mută din nou, post pe post. Iese Erwin Bloj și intră Benjamin Babati
Min 64 Lovitura liberă aproape din colțul stânga al careului este executată direct spre poartă, la prima bară de Pinter, însă Pop plonjează la sacrificiu și respinge cu capul în corner. Faza fixă din stânga este respinsă ușor de această dată
Min 63 Makrai bate în zid o lovitură liberă de la 19 metri ușor lateral stânga, balonul merge în stânga, Makrai recuperează și trimite pentru Apro, care încearcă din stânga o centrare, dar balonul îl lovește în mână pe Panos. Panos era fix în fața linie careului, iar arbitrul acordă o nouă lovitură liberă. Spectatorii sunt subiectivi și consideră că arbitrul a luat decizia greșită
Min 63 La CSC Șelimbăr, iese ultimul marcator, atacantul Stefan Visic, și intră mijlocașul Paul Moussinga
Min 60 Degajare a portarului, Natea este indolent și pierde duelul pentru minge cu Makrai, în careul Șelimbărului, atacantul Ciucului rămâne singur cu Roșca, șutează cu exteriorul piciorului drept din 8 metri lateral și trimite la colțul lung direct în bară. Mingea ricoșează în lateral, în stânga, și gazdele scapă de golul egalizator. Natea a sărit pe sub minge
Atacantul sârb Stefan Visic (26), readus de Șelimbăr în pauza de iarnă, este la al doilea gol înscris în acest sezon de Liga 2, în 10 meciuri. A mai marcat în 3-0 din deplasare cu Viitorul Pandurii, în sezonul regular.
Min 53 2-1 Pop primește în dreapta, avansează până aproape în colțul terenului și centrează în careu, Stefan Visic preia larg cu dreptul din fața lui Kelemen și Gergely, urmărește și trage din întoarce tot cu dreptul, din 7-8 metri ușor lateral dreapta, printre fundașii centrali, la colțul lung, în stânga
Min 52 Două pase rapide duc mingea în careu la Visic, însă până când sârbul se întoarce cu fața spre poartă și chiar înainte să șuteze este blocat in extremis de Kelemen. Corner
Min 49 Gyenge intervine stângaci la un șut de la 20 de metri central al lui Tudor Călin. A sărit în genunchi lângă bara din stânga sa și a respins cu corpul în corner, fiind aproape de o gafă
De partea cealaltă, mijlocașul maghiar Bence Pinter (28 ani) a bifat și el tot al 2-lea gol pentru FK Miercurea Ciuc în acest sezon de Liga 2, în care este la debut. Are doar 11 meciuri disputate și a mai marcat în 2-0 cu Gloria Buzău, în sezonul regular.
Mijlocașul George Monea (27 ani) a reușit al 2-lea său gol în acest sezon de Liga 2 pentru CSC Șelimbăr, în 22 de meciuri jucate. A mai înscris în 3-2 cu Steaua, în sezonul regular.
Min 46 S-a reluat jocul de la Cisnădie, cu nu mai puțin de cinci minute întârziere, în condițiile în care startul jocului a fost cu un minut mai devreme
Min 46 Szilard Balogh e schimbat la pauză de Robert Ilyeș, după ce în decurs de două minute era să vadă două cartonașe galbene, dar de al doilea a fost iertat de arbitru. Intră Robert Ronai
Min 45+1 Pauză la Cisnădie, unde CSC Șelimbăr și FK Miercurea Ciuc sunt la egalitate, scor 1-1, după ce au marcat în decurs de două minute
Min 45+1 Minge centrată în careul Ciucului, este deviată în două rânduri cu capul, trimisă în zonă centrală, de unde Pop are o execuție complet ratată, cu o reluare din prima, din 14 metri, mult peste poartă, iar arbitrul fluieră finalul primei părți
Min 45 + Prima repriză e prelungită cu un minut. Șelimbărenii rămân în atac
Min 44 În cele din urmă se bate lovitura liberă din dreapta, se centrează în careu și chiar un jucător al Șelimbărului lovește balonul și în loc să o reia spre poartă o respinge ca un veritabil fundaș. Este vorba despre Visic! Ciucul iese lejer din careu la această fază
Min 44 Nici acum nu s-a reluat jocul. Arbitrul centra a mers inclusiv la marginea, pentru a avea o discuție cu antrenorul Claudiu Niculescu. Acolo vine și Panos, pentru a-și arăta glezna lovită.
Min 42 Szilard Balogh degajează mingea din fața lui Panos, probabil lovindu-l inclusiv în gleznă pe francez. Totul, sub privirile arbitrului asistent Gabriel Neagu. Se crează un meleu în acea zonă, Panos își arată piciorul, probabil julit, însă arbitrul central nu acordă și cartonaș galben pentru Balogh. Ar fi fost al doilea
Min 41 Visic avansează în dreapta și șutează slab, mult pe lângă poartă la colțul lung, însă de la margine e semnalizat în offside. Din tribună se aduc reproșuri către arbitri, fiind numiți hoți
Min 40 ||| Szilard Balogh primește primul cartonaș galben, pentru un fault comis în jumătatea adversă, în flanc, aproape de jumătatea terenului
Min 27 Pinter execută în zid o lovitură liberă de la 25 de metri central ușor lateral în stânga, mingea îi revine, trage din nou din prima cu dreptul, dar de această dată șutează mult peste poartă
Min 26 Makrai pică în careul șelimbărenilor după un duel pentru minge în care s-a ținut reciproc cu Palmeș. Arbitrul lasă jocul să continue
Min 19 Visic primește în stânga și pătrunde în careu, are un șut-centrare spre poartă, dar direct peste transversală. Nu avea niciun coechipier în careu
Min 14 Fază de contraatac în dreapta, Soare avansează pe dreapta, așează înspre centru, ușor înapoi, pentru Monea, care pune din prima latul piciorului stâng și șutează din 10 metri pe lângă poartă, în stânga, la colțul lung. Ocazie mare irosită de Șelimbăr
♦Min 7 1-0 Bence Pinter șutează inteligent dintr-o lovitură liberă de la circa 23 de metri central, cu dreptul, pe sub zidul format din patru jucători, Roșca e surprins, îngenunchează și privește în stânga sa cum mingea intră în plasă, nici măcar aproape de bară, ci la vreo doi metri de el, dar a fost total ”blocat” de alegerea ciucanului
Min 5 1-0 George Monea își depășește în viteză adversarul, pătrunde în careu pe dreapta și prinde un șut bombă din circa 14 metri, direct sub transversală, la prima bară, fără șanse pentru Gyenge. Șelimbărul înscrie rapid
Min 1 A început partida de la Cisnădie
Cu câte patru, ba chiar cinci canale fiecare, cele două televiziuni deținătoare de drepturi tv din Liga 2 nu transmit meciul de la Cisnădie. Situație absolut penibilă, rușinoasă pentru DigiSport și PrimaSport, care preferă că transmită aceleași evenimente, un meci din prima ligă, două de tenis și pe un canal se dau știri, aceleași știri rulate pe tot parcursul zilei. Partida este transmisă în direct pe platforma FRF, în premieră pentru această ediție de play-off. În primele cinci etape nu s-a transmis niciun joc.

A doua etapă intermediară programată în această ediție a play-off-ului Ligii 2 debutează astăzi, 24 aprilie, de la ora 17:00, la Cisnădie. Stadionul Măgura găzduiește întâlnirea dintre CSC Șelimbăr, clasată pe locul 3, și FK Miercurea Ciuc, echipă aflată pe poziția a 5-a, cu șase puncte mai puțin.

În precedentele două jocuri din acest sezon dintre cele două echipe, susținute în ambele dăți la Miercurea Ciuc, fiecare a obținut câte o victorie. A fost 2-1 pentru Șelimbăr în sezonul regular și 2-0 pentru Ciuc în turul play-off-ului.

CSC Șelimbăr nu a câștigat niciun meci în play-off-ul Ligii 2 și abia a marcat un gol

Pare incredibil, dar este adevărat! Echipa care a dominat în majoritatea timpului sezonul regular, încheind 15 din cele 19 etape pe locul 1, CSC Șelimbăr, a încheiat turul play-off-ului, primele cinci etape, fără să obțină o victorie și abia în ultimul meci a reușit să înscrie primul gol!

Trupa antrenată de Claudiu Niculescu este de nerecunoscut în acest play-off în care joacă, totuși, fără nicio miză importantă, deoarece nu are drept de promovare, iar menținerea în Liga 2 și-a asigurat-o prin pătrunderea în turneul celor mai bune șase formații din aceast sezon.

Așa cum spuneam, CSC Șelimbăr vine după chiar primul meci în care a reușit să înscrie în play-off, dar l-a pierdut pe teren propriu contra liderului actual Unirea Slobozia. Cu scorul de 1-2 s-a încheiat partida de la Cisnădie, unde se joacă și astăzi, în runda a 6-a. De această dată, sibienii întâlnesc FK Miercurea Ciuc, cealaltă formație care i-a produs un eșec în play-off. În prima rundă, harghitenii câștigau acasă cu scorul de 2-0.

CSC Șelimbăr ocupă locul 3 în play-off-ul Ligii 2, cu 45 de puncte, la fel cum are și Corvinul (locul 2), însă golaverajul este unul net superior în favoarea hunedorenilor, 5-3 față de 1-4.

În play-off, echipa sibiană a jucat două meciuri până acum pe teren propriu, înregistrând un 0-0 cu Corvinul și un 1-2 cu Unirea Slobozia.

FK Miercurea Ciuc și-a pierdut primele două meciuri jucate în deplasare în play-off

De partea cealaltă, FK Miercurea Ciuc a înregistrat două victorii, spre deosebire de adversara de astăzi, dar are și două eșecuri, la fel ca sibienii și cei de la CS Mioveni. Chiar în ultima rundă a turului, într-un joc extrem de important, a pierdut. A cedat cu scorul de 0-1 la Gloria Buzău, principala sa adversară în lupta pentru ocuparea celui de-al doilea loc direct promovabil. Buzoienii au trecut, astfel, la două puncte deasupra.

În partidele jucate în deplasare în play-off, trupa antrenată de Robert Ilyeș a înregistrat o înfrângere, 0-2 la Unirea Slobozia, și un eșec, 0-1 la Gloria Buzău.

Ciucanii au cinci goluri marcate și cinci primite în acest turneu, unde, în acest moment, ocupă locul 5 din 6, cu 39 de puncte. Această poziție asigură calificarea în barajul de promovare în SuperLigă, în condițiile în care deasupra sa sunt Corvinul și CSC Șelimbăr, care nu au drept de promovare.

”Nu abandonăm lupta pentru promovarea directă, mergem la Șelimbăr să scoatem cât putem și trebuie să ne focusăm pe meciurile noastre. Trebuie să câștigăm toate meciurile pentru a promova direct, dar rămâne de văzut cum ne vom prezenta, pentru că după meciul de azi nu sunt mulțumit. Sunt echipe bune în play-off, au fost meciuri mai mult echilibrate, iar cine va promova merită!”, a spus Ilyeș după jocul de la Buzău.

3-3 la meciuri directe între cele două echipe. 2-1 pentru Șelimbăr în sezonul regular, 2-0 pentru Ciuc în turul play-off-ului

Între CSC Șelimbăr și FK Miercurea Ciuc va fi a șaptea confruntare directă, acum a două în play-off, de când activează în Liga 2. Este 3-3 la rezultate, nicio partidă neîncheindu-se la egalitate.

Au fost înregistrate, în următoarea ordine, rezultatele: 3-0 pentru ciucani la Avrig, în martie 2022, 3-2 pentru Șelimbăr la Râmnicu Vâlcea, în aprilie 2022, 2-1 pentru Șelimbăr la Miercurea Ciuc, în noiembrie 2022, 3-1 pentru echipa lui Ilyeș la Râmnicu Vâlcea, în mai 2023, și 2-1 pentru trupa lui Niculescu la Miercurea Ciuc, în noiembrie 2023.

Această din urmă partidă a avut loc în prima parte din acest sezon, iar golurile au fost marcate de Szilard Balogh (21), respectiv Raul Rotund (23) și Raul Palmeș (59).

Așa cum am spus și mai sus, în turul play-off-ului, FK Miercurea Ciuc s-a impus cu scorul de 2-0 în fața Șelimbărului, la 1 aprilie 2024. Partida a avut loc în cuibul ciucanilor și i-a avut ca marcatori pe Richard Jelena (17′) și Ervin Bakoș (31′).

Eduard Ioniță arbitrează CSC Șelimbăr – FK Miercurea Ciuc

Dacă în primele două jocuri din acest sezon dintre cele două echipe CCA l-a delegat de fiecare dată la centru pe arbitrul Ovidiu Robu, de această dată s-a optat pentru Eduard Ioniță (Tulcea). Arbitri asistenți sunt Daniel Vlase (Galaţi) și Gabriel Neagu (Călăraşi). Arbitru de rezervă este Dragoș Nicolae Lunca (Cluj-Napoca).

Observator de arbitri a fost ales Ştefan Szilaghi (Satu Mare), iar delegat de joc este Mircea Bucur (Târgu Mureş).

Arbitrul central Eduard Ioniță face parte din lotul pentru Liga 2, iar în acest sezon 2023-2024 a condus nu mai puțin de 32 de meciuri din diverse competiții, destul de multe din Liga 3. Dintre acestea, opt sunt din Liga 2. Pe FK Miercurea Ciuc a arbitrat-o în jocurile cu Corvinul (0-2 la Hunedoara) și Unirea Dej (1-0 acasă), iar pe CSC Șelimbăr în meciul cu CSM Slatina (0-0 la Slatina).